INFORMACJE O MIĘDZYNARODOWYM SYSTEMIE GS1, INFORMACJE TECHNICZNE, COŚ DLA WYDAWCÓW I PRODUCENTÓW…
Uzyskaj numer identyfikacyjny firmy
Zanim firma zacznie stosować kody kreskowe, powinna uzyskać numer firmy kodującej w organizacji krajowej GS1. Numer taki wraz z prefiksem polski 590 i 5 do 9 cyfr stanowi identyfikator firmy w skali świata. Prefiks ten jest niezbędny do wygenerowania właściwego kodu kreskowego. W celu uzyskania numeru, zapraszamy do GS1 Polska Poznań.
Nadaj numery swoim jednostkom handlowym
Po otrzymaniu numeru GS1, firma jest gotowa do rozpoczęcia nadawania numerów swoim jednostkom handlowym (produktom lub usługom), jednostkom logistycznym, zasobom zwrotnym, zasobom indywidualnym lub relacjom usługowym. Numery od 1 do 5 cyfr należy nadawać wg potrzeb magazynowych lub kolejno i prowadzić ich ewidencję. W sytuacji, gdy firma uzyskała pulę do 100 numerów, w miejsce T1 i T2 wpisuje przypisane towarom nr od 01 do 99 zachowując nr 00 jako reprezentację całej firmy.
Dokonaj wyboru metody nadruku kodów kreskowych
Po pierwsze należy określić rodzaj kodowanych towarów oraz typ informacji – stałe lub zmienne. Przykładem informacji stałej jest numer identyfikacyjny produktu zaś zmiennej numer partii produkcyjnej. Jeżeli kodowane towary są jednorodne i wielkich nakładach to firma będzie potrzebować dużej liczby etykiet z kodem a wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do drukarni, która drukuje etykiety. W przypadku małej liczby etykiet lub etykiet zawierających zmienne informacje, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup drukarki laserowej lub termotransferowej i samodzielne drukowanie.
Wybierz miejsce skanowania kodów
Rodzaj kodu kreskowego, jego lokalizacja zależą od tego, gdzie kod będzie skanowany.
Istnieją cztery podstawowe miejsca skanowania kodów kreskowych na jednostkach handlowych:
- w punkcie sprzedaży detalicznej,
- w dystrybucji ogólnej,
- zarówno w punkcie sprzedaży detalicznej, jak i w dystrybucji ogólnej,
- miejsca specjalne.
Po ustaleniu miejsca skanowania kodów, możliwe jest zdefiniowanie właściwych wielkości dotyczących generowania tego kodu. Na przykład, jeżeli kod będzie skanowany w punkcie sprzedaży detalicznej, konieczne będzie zastosowanie symboliki GS1-13. Kod powinien mieć jednak wymiary umożliwiające jego bezproblemowe skanowanie.
Dokonaj wyboru kodu kreskowego
Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek pomocnych w wyborze rodzaju kodu kreskowego:
- Produkty, których kody będą skanowane w punkcie sprzedaży detalicznej, muszą być oznakowane symbolem GS1/UPC.
- Dodatkowe informacje typu numer partii produkcyjnej, data ważności, masa netto, powinny być zakodowane w symbolu GS1-128.
- W przypadku konieczności wydruku kodu na tekturze falistej i dla jednostek handlowych hurtowych, właściwe będzie użycie kodu ITF-14.
Wybierz wielkość kodu kreskowego
Po dokonaniu wyboru rodzaju kodu kreskowego oraz informacji koniecznych do zakodowania, rozpoczyna się etap projektowania kodu. Najlepiej powierzyć tą czynność wyspecjalizowanej firmie.
Proces wydruku
Ważnym aspektem w zakresie doboru wymiaru symbolu kodu kreskowego jest ocena możliwości, jakie daje wybrany proces wydruku. Wymiar minimalny oraz właściwa wartość BWR (symetryczne zmniejszenie szerokości każdej kreski kodu o tę samą wartość) jest niezbędna. Drukujący powinien ustalić minimalny współczynnik powiększenia oraz BWR w taki sposób, aby drukowane kody miały powtarzalną właściwą jakość.
Sformatuj tekst towarzyszący kodowi kreskowemu
Tekst (interpretacja kodu kreskowego czytelna dla ludzi) znajdujący się pod kodem kreskowym odgrywa ważną rolę w momencie uszkodzenia symbolu kodu lub jego słabej jakości. Możliwe jest stosowanie dowolnego rodzaju czcionki, o ile jest ona czytelna.
Czy ważny jest układ graficzny interpretacji czytelnej dla ludzi pod kodem kreskowym?
Tak. Normy techniczne dla symboli GS1/UPC są takie, jak w pytaniu powyżej. Odstępy w interpretacji czytelnej wzrokowo pod symbolami ITF-14 oraz GS1-128 sprawiają, że tekst łatwiej się czyta.
Ile cyfr drukowanych jest poniżej symbolu GS1/UPC w części czytelnej dla ludzi?
Poniżej symbolu UPC-A musi być bezwzględnie zawsze 12 cyfr.
Poniżej symbolu GS1-13 musi być bezwzględnie zawsze 13 cyfr.
Poniżej symbolu UPC-E oraz GS1-8 musi być bezwzględnie zawsze 8 cyfr.
Wybierz kolor kodu kreskowego
Optymalnymi kolorami dla kodu kreskowego są czarne kreski i białe spacje. W przypadku chęci zastosowania innych kolorów, konieczne jest wzięcie pod uwagę poniższych wskazówek:
- Kreski w kodzie powinny być ciemne (np. czarne, ciemnoniebieskie, ciemnobrązowe, ciemnozielone).
- Wszystkie kreski powinny zawsze być tego samego koloru, najlepiej w kolorach podstawowych.
- W kodzie kreskowym wymagane jest jasne tło dla spacji (np. białe).
- Oprócz jasnego tła, możliwe jest również zastosowanie kolorów w odcieniu czerwieni. Kolor czerwony nie może być jednak użyty w odniesieniu do kresek. Dotyczy to także koloru pomarańczowego, różowego, brzoskwiniowego i jasnych odcieni żółtego. Większość skanerów kodów kreskowych wykorzystuje czerwone światło i odczytanie czerwonych kresek byłoby niemożliwe, ponieważ tekst stałby się niewidoczny.
- W wielu przypadkach tło kodu nie jest nadrukowywane. Jest to kolor warstwy spodniej, która jest drukowana. Jeżeli tło symbolu jest drukowane poniżej kresek, to do wydruku tła powinno się zastosować kolor jednolity.
- Jeżeli używa się wielu warstw atramentu w celu zmniejszenia przezroczystości tła, każda warstwa powinna być nadrukowana przy użyciu jednolitego koloru.
Wybierz lokalizację kodu kreskowego
Mówiąc o lokalizacji symbolu, odnosimy się do umiejscowienia tego symbolu w projekcie opakowania lub etykiety. Dokonując wyboru lokalizacji symbolu, należy rozważyć proces pakowania, aby mieć pewność, że symbol nie ulegnie zakryciu lub zniszczeniu (np. na zgięciu pudełka tekturowego, pod kolejną warstwą opakowania, itp.).
Po podjęciu decyzji w zakresie właściwego umieszczenia symbolu, należy skontaktować się z drukarnią w celu ustalenia właściwej orientacji symbolu.
Przygotuj plan kontroli jakości wydruku kodów kreskowych
Test ISO/IEC 15416 Bar Code Print Quality Test Specifications for Linear Symbols opisuje metodę oceny jakości symboli kodów kreskowych po ich wydrukowaniu. Weryfikator zgodny z ISO odczytuje symbol w taki sam sposób, jak robi to skaner, ale dodatkowo ocenia stopień jakości symbolu.
GS1 wykorzystuje ISO/IEC, ale precyzuje minimalną ocenę konieczną dla każdego kodu kreskowego GS1 w zależności od symboliki, miejsca użycia i zakodowanych danych. Oprócz oceny minimalnej GS1 określa również szerokość przesłony weryfikatora i długość fali
W razie jakichkolwiek niejasności prosimy o telefon
biuro: 71 341-14-81, po 14°° tel. kom. 535 55 88 98 i 531404044